Home / Faydalı Gıdalar / Patlıcanın faydaları ve zararları
gida haberleri, gida sayfasi

Patlıcanın faydaları ve zararları

Sigaradan sonra en fazla nikotin içerdiği belirlenen patlıcanın faydaları ve zararları hakkında pek çok araştırma yapılmış ve tartışmalara rağmen içerdiği vitamin ve mineraller nedeni ile oldukça faydalı olduğu yönünde ki kanaatler daha ağırlıklıdır.

İçerisinde yoğun miktarda nikotin bulunduğu için sigarayı bırakmakta zorlanan kişilerin patlıcan kürü uygulaması önerilir. Bu kürde  alacalı olarak soyulduktan sonra yuvarlar dilimlenmiş 1 kg. patlıcan içerisine 2 limon sıkılmış suyun içerisinde bir gece dolapta ağzı kapalı şekilde bekletilir. Bir gün sonra patlıcanlar sıkılarak çıkarılır ve kalan su günde en az 3 kere içilir. Böylelikle sigara isteği azaltılmış olur.

Patlıcanın faydaları arasında kansızlığı gidermesi, basura iyi gelmesi, kalp çarpıntısını gidermesi, kilo vermeye yardımcı olması, kabızlığı gidermesi,idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki fazla ödemi atması, kolestrolü düşürücü etkisi ile damar tıkanıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Patlıcanın zararları ve olumsuz etkilerinden korunmak için ise şeker hastalarının, midenin yanı sıra bağırsak ve karaciğerinden rahatsızlığı olan kişilerin patlıcanı az miktarda tüketmesi önerilmektedir.

 

About gidasayfasi

Check Also

gida haberleri, gida sayfasi

Güçlü hafıza için…

Güçlü hafıza için nelerimizi vermeyiz. Hafızamız ne kadar güçlü olursa günlük hayatta ki başarı seviyemizi ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir