Dolar
 
0.000
Euro
 
0.000
Altın
 
0.000
IMKB
 
0.000

Haşhaşın faydaları ve zararları

Haşhaşın faydaları arasında en bilineni uyuşturucu etkiye sahip olmasıdır.

04 Mart 2012 12:06:00 tarihinde eklendi.

Haşhaşın faydaları arasında en bilineni uyuşturucu etkiye sahip olmasıdır. Haşhaş bitkisinin kapsülünden afyon adı verilen ve bağımlılık yaptığı için uyuşturucu sınıfına giren etken madde elde edildiği için ekimi sınıflandırılmış ve izine tabi tutulmuştur. Bitkinin ezilmesi sonucu elde edilen haşhaş yağı ise yemeklerde ve kozmetik sektöründe sabun yapımında kullanılmaktadır.

Haşhaşın faydaları bilinmesine rağmen bilinçsiz kullanımı sonucu bağımlılık yapma riski bulunduğu için kesinlikle uzman bir hekim kontrolünde kullanılması önerilmektedir. Ancak afyonu çıkarıldıktan sonra elde edilen haşhaş tohumunun kullanımı güvenlidir. Genelde bu tohum hamur işlerinde kullanılmaktadır. Haşhaşın faydaları arasında sayabileceklerimiz ishali kesmesi, ağrı kesici etkisi bulunması ve özellikle de diş ağrısını çok kısa bir sürede kesmesi yer alır.

Haşhaşın zararları arasında ise afyon tohumunun çıkarılmadığı durumlarda kullanıldıktan kısa bir süre sonra kişinin zihnini bulanıklıştırması, uyku getirmesi, mantıklı karar verme sürecini olumsuz yönde etkilemesi, kalp atış hızını oldukça yavaşlatması, tansiyonu tehlikeli boyutlara düşürmesi uzun süreli kullanımlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olması, organların genel sağlıklarını bozması yer alır. Haberle İlgili aşağıdan yorum yapabilir soru sorabilirsiniz..YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YAZARLAR
YENİLER
EN SON EKLENEN GALERİLER
VİZYONDAKİLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
SON YORUMLAR